Проект «Перешкоди та можливості щодо сприяння свободі об'єднань та визнанню права на колективні переговори та створення життєздатного та скоординованого механізму для трипартизму та соціального діалогу на всіх рівнях в Україні»
Виконано на замовлення Міжнародної Організації Праці за фінансової підтримки уряду Нідерландів в партнерстві з Центром соціальних експертиз ІС НАНУ.
Терміни реалізації: серпень 2009р. - Травень 2010р.
Мета дослідження: виявлення перешкод та визначення можливостей для повного забезпечення свободи об'єднань та ведення колективних переговорів в Україні.
Основні завдання:
- оцінка результативності колективних переговорів, договірного регулювання і соціального діалогу на регіональному рівні;
- визначення відповідності практики визначення представництва сторін соціального діалогу у тристоронніх органах на регіональному рівні принципам демократії та рівноправності в Україні;
- визначення проблем і перешкод на шляху дотримання положень Конвенції № 87 і № 98 щодо свободи асоціацій і права ведення колективних переговорів;
- визначення проблем і перешкод розвитку соціального діалогу на регіональному рівні;
- розроблення рекомендацій для реформування законодавства і норм, інституціоналізації соціального діалогу на регіональному рівні.
Результати досідження:
На регіональному рівні було опитано за анкетою 180 осіб – експертів, представників трьох сторін обласних тристоронніх рад і тих, хто не входить в тристоронню обласну раду. Цих експертів можна поділити на такі категорії:
– представники державних органів ( 48 експертів);
– представників профспілок (ФПУ, ВОСТ, інші всеукраїнські профспілки та профоб’єднання) - (35 експертів);
– представники від асоціації підприємців та організацій роботодавців України (23 експерти);
– не представляють ніяку сторону в обласній тристоронній раді (66 експертів).
На національному рівні було опитано 51 особа – експерти, представники трьох сторін Національної тристоронньої соціально-економічної ради і ті, хто не входить в тристоронню раду. Цих експертів можна поділити на такі категорії:
- представники державних органів ( 6 експертів);
- представників профспілок (ФПУ, ВОСТ, інші всеукраїнські профспілки та профоб’єднання) - (24 експерти);
- представники від асоціації підприємців та організацій роботодавців України (18 експертів);
- не представляють ніяку сторону в Національній тристоронній раді (3 експерта).
Учасники, які брали участь у цьому дослідженні є компетентними з проблем представництва інтересів найманих працівників та роботодавців у веденні колективних переговорів, консультацій тощо.
Специфіка даного опитування (експертне) зумовлює використання не кількісного, а якісного аналізу даних. Але для того, щоб більш наглядно показати структуру розподілів відповідей експертів в оцінці різних проблем, дослідники умовно користуються відсотковими величинами.
Результати проведеного дослідження дозволили визначити основні особливості розвитку соціального діалогу в Україні.